З огляду на те, що Росія продовжує нарощувати війська в Україні та навколо неї, генеральний секретар Єнс Столтенберг підтвердив у середу, 26 січня 2022 року, під час своєї прес-конференції, що НАТО передало свої письмові пропозиції Росії паралельно зі Сполученими Штатами. Зокрема, НАТО у своїй письмовій відповіді Росії на її безпекові ультиматуми відмовився зобов’язатися не приймати Україну в Альянс, як цього хотів Кремль.
Він сказав, що члени Альянсу бачать три основні сфери, де є можливості для прогресу: відносини НАТО-Росія; європейська безпека, включно з ситуацією в Україні та навколо неї; зниження ризиків, прозорість і контроль над озброєннями. Він підкреслив, що члени Альянсу готові зустрітися в Раді НАТО-Росія «якнайшвидше» для більш детального розгляду цих питань, але не підуть на компроміс щодо фундаментальних принципів, на яких ґрунтується євроатлантична безпека.
Прямі цитати Генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга:
Ми переживаємо критичний момент для євроатлантичної безпеки. Росія продовжує нарощувати війська в Україні та навколо неї, на позиціях перебуває понад 100 000 військовослужбовців, і ще більше в дорозі, включаючи значне розміщення сил і засобів в Білорусі.
Ми ще раз закликаємо Росію до негайної деескалації ситуації. НАТО твердо вірить, що напруженість і розбіжності необхідно вирішувати за допомогою діалогу та дипломатії. Не через силу чи загрозу застосування сили.
Тож сьогодні НАТО передав наші письмові пропозиції Росії. Ми робили це паралельно зі Сполученими Штатами. Дозвольте мені окреслити три основні сфери, де ми бачимо простір для прогресу.
По-перше, відносини НАТО-Росія. Росія розірвала дипломатичні відносини з НАТО, що ускладнює наш діалог. Тому ми повинні відновити свої офіси в Москві та Брюсселі. Ми також повинні повністю використовувати наші наявні канали зв’язку між військовими, щоб сприяти прозорості та зменшити ризики, а також розглянути можливість створення цивільної гарячої лінії для використання в надзвичайних ситуаціях.
По-друге, європейська безпека, включаючи ситуацію в Україні та навколо неї. Ми готові вислухати занепокоєння Росії та вступити в реальний діалог про те, як підтримувати та зміцнювати фундаментальні принципи європейської безпеки, які ми всі підписали, починаючи з Гельсінського Заключного акту. Це включає право кожної нації обирати власні заходи безпеки. Росія повинна утримуватися від використання примусової сили, агресивної риторики та шкідливої діяльності, спрямованої проти союзників та інших держав.
Росія також має вивести свої війська з України, Грузії та Молдови, де вони розміщені без згоди цих країн, і всі сторони мають конструктивно задіяти зусилля щодо врегулювання конфліктів, у тому числі в Нормандському форматі.
По-третє, зниження ризиків, прозорість та контроль над озброєннями. Історія показала, що участь у цих питаннях може забезпечити реальну безпеку для кожного. Тож нам потрібні практичні заходи, які дійсно змінять ситуацію. Як перший крок, ми пропонуємо взаємні брифінги щодо навчань та ядерної політики в Раді НАТО-Росія.
Ми також повинні модернізувати Віденський акт про військову прозорість і працювати над зменшенням космічних та кіберзагроз.
Ми повинні проконсультуватися щодо способів запобігання інцидентам у повітрі та на морі та знову взяти на себе зобов’язання повністю виконувати міжнародні зобов’язання щодо хімічної та біологічної зброї.
Нарешті, нам потрібна серйозна розмова про контроль над озброєннями. Включаючи ядерну зброю та наземні ракети середньої та меншої дальності.
Ці сфери представляють собою порядок денний для змістовного діалогу, і я запросив союзників і Росію на серію зустрічей, щоб більш детально розглянути всі ці питання в Раді НАТО-Росія.
Союзники готові зустрітися якомога швидше. У всіх наших зусиллях ми продовжуємо тісно співпрацювати з Україною, а також з іншими партнерами по НАТО, включаючи Фінляндію, Швецію, Грузію та, звісно, Європейський Союз.
НАТО – це оборонний Альянс, і ми не прагнемо конфронтації. Але ми не можемо і не збираємося йти на компроміс із принципами, на яких базується безпека нашого Альянсу та безпека в Європі та Північній Америці. Ми залишаємось повністю відданими нашому засновницькому договору та нашим зобов’язанням щодо колективної оборони, закріпленим у статті 5.
Ми вживемо всіх необхідних заходів для захисту та захисту всіх союзників.